יריד החדשנות האורבנית MUNI-EXPO התקיים בין התאריכים 24-25.1.17 ונולד מהרצון של ספקים, חברות סטארט-אפ ויזמים לחשוף באופן בלתי אמצעי את המוצרים, השירותים והחידושים שלהם בתחום המוניציפאלי בפני בכירי המשק, מקבלי ההחלטות בשלטון המקומי ואנשי המפתח בעיריות וברשויות המקומיות. היריד הופק במטרה לפתוח את הדלתות בפני הרשויות המקומיות אל עבר החדשנות ולהעניק הזדמנויות שוות לכל רשות לשדרג ולהיטיב את השירות לתושב

הרשות המקומית מספקת מענה לצרכי התושבים בכל תחומי החיים החל מפיתוח תשתיות, שירותי חינוך, שיפור פני העיר, תרבות ורווחה, ביטחון וחדשנות טכנולוגית. מרכז השלטון המקומי שם לו למטרה להנגיש את מיטב החידושים , הטכנולוגיות והאפליקציות עבור הרשויות, כדי להוביל אותם לעבר התנהלות חכמה יעילה וידידותית לסביבה, קיצור זמני המתנה וחיסכון בעלויות.

במהלך היריד התקיימו מגוון כנסים מקצועיים מעשירים במעמד שרים, חברי כנסת, ראשי רשויות , בכירי השלטון המקומי , יזמים, אנשי עסקים ועוד. הכנסים התקיימו בנושאים כגון: היערכות העורף לשעת חירום, מימון לפרויקטים מוניצפאליים , דמות הערים בעתיד, והתחדשות מקומית.

בכנס "עיר העתיד כבר כאן" השתתפו אריאל שטיינברג, משנה למנכ"ל מרכז השלטון המקומי, הגב` גילה גמליאל, השרה לשיוויון חברתי , היזם שי אגסי ועוד.בנאומו אמר אריאל שטיינברג: "אנו נהפוך כל אבן וכל פקס כדי להביא את המהפכה הטכנולוגית לרשויות המקומיות בישראל". בנוסף קרא לשרה גילה גמליאל לקחת חלק פעיל להבאת קדמת הטכנולוגיה לרשויות המקומיות במסגרת מיזם "ישראל דיגיטלית".

בכנס חירום וביטחון בעיר אשר התקיים במסגרת היריד השתתף שר הביטחון לשעבר, ח"כ עמיר פרץ, מפכ"ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך, מפקד פיקוד העורף האלוף יואל סטריק ושר ההגנה והחירום הרוסי, ולדימיר וצ`קוב .

לצד היריד, התקיימה הוועידה השנתית של מרכז השלטון המקומי בשיתוף קרן קיימת לישראל בסימן "יחד מזיזים ערים לחדשנות".
מליאת הפתיחה של הועידה התקיימה בנוכחות רה"מ בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון ושר הפנים אריה דרעי, ראש עיריית מכבים- רעות ויו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס. בנאומיהם התייחסו השרים לחשיבות אימוץ החדשנות ולקשר הפורה בין השלטון המקומי למרכזי.

ביום השני התקיימו מושבים מקצועיים בתחומים שונים במעמד חברי כנסת ושרים.
במושב בנושא איכות הסביבה בהשתתפות השר להגנת הסביבה זאב אלקין נדונו נושאי זיהום האוויר, משק הפסולת ותכנית אב להגנה על הסביבה במגוון יישובים.

מושב בנושא "תחושת הביטחון בקהילה" שנערך במעמד השר לביטחון פנים גלעד ארדן, דןבנושאי אלימות ברשת הדיגיטאלית, פשיעה ואלימות במרחב הציבורי.

פאנל מרכזי נוסף שהתקיים בועידה הוא פאנל אתגרי המרכז והפריפריה בתחבורה, בהשתתפות שר התחבורה ישראל כץ. בפאנל התייחס השר כץ לתכנית נתיבי ישראל שהביאה למהפכה בתשתיות וחיברה את מטרופולין ירושלים למרכז הארץ ושיתף כי על אף האתגרים בהקמת התשתיות חוצות הרשויות, הצליח המשרד לממש את תקציביו.

במושב " שומרים על התקציב יצירת מנגנון הגנה מפני חקיקה ורגולציה המשליכות על תקציבי השלטון המקומי" שהתקיים בהשתתפות יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ דודי אמסלם ומנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן, דנו באתגרים שמציבות הצעות חוק, ומטלות שמקצצות מתקציבי הרשויות.וביוזמה לחייב הצעות חוק במימון תואם לצדן

במושב התרבות שהתקיים בועידת השלטון המקומי הציגה שרת התרבות והספורט מירי רגב בפני ראשי הערים את מפת חלוקת ההקצאות התקציביות לפי ישובים ועמדה על הפערים הקיימים כיום בין מרכז לפריפריה.

במושב בנושא עתיד שירותי הרווחה בישראל טען שר הרווחה חיים כץ, כי הוא פועל למען שיפור תנאי השכר לעובדים הסוציאליים. מתוקף כך, הודיע כי בכוונתו להפסיק את ביקורי הבית של העובדים הסוציאליים ולנתב את התקציב לטובת טיפול באוכלוסיית הקשישים ההולכת וגדלה עם עליית תוחלת החיים.

במושב התחדשות העיר והעירוניות בישראל בהשתתפות שר הבינוי והשיכון, ח"כ יואב גלנט שיתף השר כי בהקשר ,להתחדשות עירונית יש לפעול מתוך ראיה ארוכת טווח המספקת מענה כולל כל הצרכים של המקום; מגורים, פנאי, תעסוקה ועוד

בפאנל המרכזי של ועידת השלטון המקומי וקרן קימת לישראל דנו בדרכים למניעת אלימות ברשת. בין המשתתפים נמנו :חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי, דני עטר, יו"ר קק"ל, חה"כ רויטל סוויד, ראש השדולה למאבק באלימות ברשת, לוסי אהריש, אשת תקשורת ומגישת טלויזיה, ורפ"ק סוני אינגר, קצין חקירות נוער במשטרה. המשתתפים דנו בתופעה, בהיקפה ובהשלכותיה. ביבס שיתף בדבריו כי כנבחרי ציבור, תפקידם של ראשי הערים הוא לא רק לבנות פארקים ושכונות חדשות, אלא גם להתחייב לספק לתושביהם ביטחון בכל המרחבים ועליהם לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותם לטיפול בבעיה.

כחלק מהמהלך למניעת אלימות ברשת, מרכז השלטון המקומי הכריז כי יקים מטה מאבק שיספק ייעוץ משפטי ומימון לטובת טיפול באלימות ברשת.
אל היוזמה הצטרפו ראשי הערים שבחרו להכיר באחריותם ובכוחם לראשונה גם במרחב הוירטואלי על ידי אימוץ האמנה לניהול שיח נקי ברשת, הכוללת כלים אופרטיביים וצעדים מפורטים להתמודדות עם הבעיה. לצדם, חתמו על האמנה גם השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, שר התחבורה ישראל כץ, שרת התרבות והספורט מירי רגב, שרים וחברי כנסת נוספים

"יחד מזיזים ערים לחדשנות" 
אלבום הועידה- לצפייה לחצו כאן
חוברת תוכן הועידה- לצפייה לחצו כאן