אשקלון נכללה בין 100 ערי החוסן של קרן רוקפלר - מאי 2014

אשקלון נכללה בין 100 ערי החוסן של קרן רוקפלר - מאי 2014


אחרי שנים בהן ספגה טילים מרצועת עזה, לאשקלון יש הרבה מה ללמד את העולם בנושא חוסן. מתוך 400 ערים על פני 6 יבשות שהתמודדו בפרויקט 'ערי החוסן של קרן רוקפלר', נבחרה אשקלון בין 33 הערים המובילות בתחום לצד ניו יורק, לוס אנג'לס, מקסיקו סיטי, ריו דה ז'נרו, רומא, רוטרדם ועוד. הערים נבחרו בהתבסס על המלצות פאנל של שמונה שופטים מכובדים שכלל בין היתר את נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון. בחירת הערים לפרוייקט 100 ערי חוסן נעשית בשלושה שלבים, אשקלון נבחרה בין 33 הערים שנבחרו בסבב הראשון. בסבב השני נבחרו 34 ערים נוספות (אף אחת לא מישראל). הסבב הבא אמור להתקיים בסתיו ובו תבחרנה 33 הערים, להשלמת 100 ערי חוסן.

במסגרת הפרויקט נבחנו הערים על יכולת החוסן האורבני שלהן, שהוגדר על ידי קרן רוקפלר כ'יכולת של מערכת, ישות, קהילה או אדם לעמוד בזעזועים תוך שמירה על תפקידים חיוניים ועל יכולת השתקמות מהירה ויעילה". כמו כן, התבקשו הערים  להציג כיצד מספר קבוצות בעלות עניין- בתוך הנהגת העיר, החברה האזרחית והסקטור הפרטי לדוגמה, יהיו מעורבות באופן פעיל בבניית חוסן אורבני, ולבסוף להסביר כיצד מאמציהן לבניית חוסן ישפיעו לטובה על חייהם של תושבי העיר. אשקלון נבחרה לרשימת 100 ערי חוסן לאחר שהוכיחה בפירוט רב את יכולת החוסן האורבאני שלה, המודל שיצר ד"ר אלן מרכוס אשר מבוסס על שיתוף פעולה בין אגפי העירייה כגון רווחה, חינוך, שפ"ח ובטחון זכה לאהדה רבה בקרן. ד"ר מרכוס אף נבחר בתפקידו כמנהל חוסן (CRO- Chief Resilient Officer) לאחד מתוך תשעת היושבים בוועדת ההיגוי המובילה את בניית הרשת העולמית של 100 ערי חוסן. לאחרונה פרש ד"ר מרכוס לגמלאות וממשיך לעסוק בייעוץ בתחום חוסן עירוני.
כחלק מרשת '100 ערי חוסן' תקבל אשקלון תמיכה כספית בשווי מיליון דולר למימון והעסקת ממונה חוסן ראשי. יצירת תפקיד חדשני זה תסייע להבטיח שבניית החוסן ותיאום פעולות החוסן יהיו באחריותו הספציפית של איש אחד, הנחשב לחלק מהנהגת העיר. בנוסף, תקבל אשקלון תמיכה ליצירת תכנית חוסן שמשקפת את צרכיה הייחודיים של העיר, וכן פלטפורמה חדשנית שמספקת כלים ומשאבים להטמעת התכנית בארבעה תחומים: מימון חדשני, טכנולוגיה חדשנית, תשתיות ושימוש בקרקע וחוסן חברתי וקהילתי שמספקים שותפים כמו: הבנק העולמי, המכון האמריקני לארכיטקטורה ועוד.
ראש העיר הגיב כי הוא שמח על ההישג המשמעותי וכי הוא סמוך ובטוח שהעיר אשקלון ערוכה ומוכנה לכל תרחיש. כמו כן הודה לד"ר אלן מרכוס על שהקדיש מזמנו ומרצו לטובת פרויקט זה. עיריית אשקלון הינה הראשונה בעולם שקיבלה תו תקן ISO 24001 על חוסן בטחוני, כולל הקמת מטות שכונתיים ועזרה ראשונה פסיכולוגית לכלל הגילאים באוכלוסייה.
תכנית '100 ערי חוסן' מוקדשת לתמיכה בערים שיאמצו ויטמיעו תפיסת עולם מכוונת חוסן במסגרת התכנון, הפיתוח ובניית הקהילה שלהן, כך שיהיו מוכנות טוב יותר ויוכלו להתאושש מהר יותר מהזעזועים והמתחים המאפיינים את המאה ה-21. כמו כן, משמשת הרשת כפורום למנהיגים עירוניים שבו יוכלו לשתף מניסיונם וללמוד מניסיונם של אחרים, ומחברת אותם עם ספקים, הוגים ובעלי עניין שיכולים לעזור להם לשפר את החוסן של עירם. '100 ערי חוסן'- בהנהגת קרן רוקפלר נתמכת פיננסית על ידי קרן רוקפלר ומנוהלת כפרויקט חסות על ידי 'יועצי הפילנתרופיה של רוקפלר' (RPA), עמותה עצמאית שמספקת תשתית ממשלתית ואופרטיבית לפרויקטים של החסות.

עבור לתוכן העמוד